Czwartek, 23 maja 2024

Jak pływać szybciej w crawlu

16 kwietnia 2023

Jak pływać szybciej w trybie crawl?

Chociaż możemy poprawić naszą prędkość pływając z jednej strony na drugą w basenie, bez wyeliminowania oporu wody nigdy nie będziemy w stanie osiągnąć naszego pełnego potencjału. Aerodynamika jest wielkim tematem w kolarstwie, a producenci ciągle szukają nowych produktów, które pozwolą na usunięcie oporu wiatru. A co z pływaniem? Pływanie ma 784 razy większą gęstość niż powietrze. Ważne jest, aby robić to w najbardziej efektywny sposób.

Opór w przód generowany jest przez nasze ciało, powierzchnię naszego ciała. Opór wody napiera na górę i ramiona pływaków, którzy mają największe umiejętności. Opór wody może być również problemem dla osób, które nie mają najlepszej pozycji pływackiej. Dzieje się tak dlatego, że ich głowa jest zbyt wysoko, a biodra i nogi zbyt nisko. Najlepszym sposobem na zwiększenie prędkości w wodzie jest zmniejszenie oporu.

Pływak dystansowy powinien przedkładać zmniejszanie oporu wody nad zwiększanie mocy. Motorówka i statek z identycznymi silnikami będą poruszać się po wodzie szybciej i dalej niż motorówka. Możesz poruszać się szybciej przy tej samej mocy, jeśli poprawisz pozycję ciała na powierzchni wody.

Jaki jest powód zwalniania

Opór hydrodynamiczny może być spowodowany przez zbyt nisko osadzone biodra i nogi. Złe ustawienie w wodzie również może powodować opór hydrodynamiczny.

Pozycja głowy w wodzie:

Utrzymuj głowę w linii z kręgosłupem, tak aby górna część głowy przekraczała wodę, jakbyś wypuszczał strzałę z łuku. Dodatkowy opór stworzy klatka piersiowa lub górna część pleców, jeśli głowa będzie zbyt wysoko lub nisko w wodzie.

Kopnięcia:

Kopnięcie powinno być zwarte i krótkie. Kopnięcie nie powinno przekraczać naszych bioder. Kopnięcia boczne, nożycowe i kopnięcia o zbyt szerokim zakresie mogą spowodować wylot nóg z ciała i zwiększyć opór wody.

Wspomaganie ramion pod wodą

W pływaniu stylem dowolnym liczy się przede wszystkim efektywna praca ramion w kraulu. Podczas pływania nasze ramię powinno być równoległe do brzegu wody. Porównuję pływanie kraulem z jazdą pociągiem. Twoje ramiona powinny być umieszczone tam, gdzie są tory, a głowa powinna przecinać wodę. Jeśli umieścisz ramię pod wodą i złamiesz jego oś (szczyt szyi, kręgosłup, głowa), stworzysz turbulencje. Spowoduje to zmianę kierunku, niewłaściwą rotację i większy opór wody. Wyobraź sobie, że płyniesz kajakiem po płaskiej, niezmąconej tafli wody. Następnie wyobraź sobie, że jesteś podczas przypływu. Możesz stworzyć falę umieszczając rękę przed głową.

Kołysanie ciała

Opór wody to każdy ruch, który porusza nasze ciało. Nie należy mylić tego ruchu z prawidłową rotacją ciała. Podczas pływania należy trzymać głowę, ramiona i biodra prosto. Rotację natomiast można wykonać bez unoszenia głowy i przy starannym zachowaniu osi ( głowa szyja, kręgosłup, kark).

Jak pozbyć się oporu wody?

Trudno jest znaleźć równowagę w wodzie, ponieważ środek ciężkości znajduje się w pobliżu bioder, a klatka piersiowa mieści płuca. Zdolność pływaka do flądrowania i utrzymywania prostej postawy w wodzie jest znakiem, że potrafi on pływać efektywnie. Poproszenie innej osoby o zrobienie filmiku, a następnie przeanalizowanie go jest dobrym sposobem na określenie tej pozycji. Ważne jest, aby nie skupiać swojej siły na napinaniu i unoszeniu mięśni, ale zamiast tego na poruszaniu się do przodu i rozluźnianiu mięśni. Twoja energia musi być skierowana na ruch do przodu. Wyobraź sobie, że poruszasz się przez wąski korytarz lub gorącą rurę. Nie powinieneś jej dotykać.