Piątek, 21 czerwca 2024

Hybrydowy kraul - styl pływania

2 stycznia 2023

Pływacy tacy jak Ryan Lochte, Tom Peterman i Michael Phelps używają tej techniki pływania kraulem. Caeleb Dressel używa metody hybrydowej do pływania 200m kraulem. Jest to połączenie pomiędzy dwoma metodami pływania. Ze względu na asymetryczną częstotliwość techniki galopu, powyższa metoda pływania jest powszechnie znana jako galop. Jest to sposób poruszania się koni.

Możliwe jest znalezienie takiego sposobu pływania, który najbardziej Ci odpowiada. Każdy rodzaj pływania kraulem ma swoje wady i zalety. Jeśli mamy problem z obustronnym oddychaniem, z elastycznością i zdecydowaną rotacją, możemy dostosować pewne elementy techniki do naszych możliwości i pokonywanego dystansu.

Opis techniki pływania hybrydowego kraulem

Kluczową cechą stylu hybrydowego, oprócz różnicy w prędkości pomiędzy prawym i lewym ramieniem oraz faktu, że oddychamy tylko po jednej stronie, jest jego wyraźna charakterystyka. Ramię po stronie oddychającej zachowuje się jak kraul, z rotacją bioder. Ramię jest lekko wysunięte i trzymane przed sobą nieco dłużej niż zwykle. Powoduje to, że rotacja bioder jest bardziej intensywna, ponieważ ręka jest wysunięta przed siebie.

Drugie ramię ma szybki chwyt wody. Oznacza to, że ramię po przeciwnej stronie po wejściu do wody jest natychmiast skierowane w dół. Ułatwia to nabranie powietrza po jego przeciwnej stronie. W tej sytuacji rotacja bioder jest mniejsza.

Nasze ciało sięgnie wyżej w kierunku powierzchni wody, jeśli będziemy trzymać się ramienia, które nie oddycha. Dzięki temu możemy wykorzystać grawitację do wejścia z ramieniem po stronie, która nie oddycha. Możemy obrócić je szybko do przodu i zastosować większą siłę do ramienia po stronie, która nie oddycha, aby zniwelować opór wody. Powinniśmy również rzucić się do przodu. Podobne koncepcje można zauważyć, gdy idziemy pod górę stylem klasycznym.

Hybrydowy raul jest bardziej efektywny przy mocnych kopnięciach. Dzieje się tak, ponieważ styl hybrydowy pozwala na silne kopnięcia, które napędzają pływaka do przodu z większą mocą.

Kluczowe zalety

  • Łatwiej się oddycha
  • Wykorzystanie czynnika grawitacji
  • Komfortowy rytm

Trudności:

  • Wymóg opanowania lewej i prawej ręki
  • Stosowanie silnych, dobrze opanowanych kopnięć

Kiedy jest to najbardziej efektywne?

Hybrydowy kraul może być stosowany na średnim dystansie i na wodach otwartych na 200m do 400m i dalej. Jest to połączenie dwóch metod. Technika kraula oparta na biodrach, która służy do pokonywania dłuższych dystansów. Wykorzystuje się w niej od 60 do 70 uderzeń ramion na godzinę. Kraul oparty na ramionach to technika, którą stosuje się w sprintach. Ilość uderzeń wynosi od 90 do 100 na minutę.

Podsumowanie

Różne techniki stosowane przez zaawansowanych pływaków krabelkowych są podobne do narzędzi. Każde narzędzie służy do określonego celu. Dostosowują oni określone rodzaje do pokonywanego dystansu. Poznanie technik pływania pozwoli Ci być bardziej elastycznym i poprawić swoją technikę pływania. To jest to, do czego każdy pływak powinien dążyć.