Niedziela, 6 października 2024

Pozycja głowy w kraulu - technika pływania stylem dowolnym

3 stycznia 2023

Pozycja głowy w kraulu ma kluczowe znaczenie dla techniki pływania. To złożony styl, który ma wiele elementów, które są od siebie zależne. Pozycja głowy jest jednym z takich elementów, który decyduje o całej technice pływania. Wpływa również na szybkość pływania poprzez określenie odpowiedniej kombinacji oddechu i rotacji. Przód jest determinowany przez to, co dzieje się w plecach i nogach. Dotyczy to również pozycji naszej głowy. Nasze nogi będą zapadać się w dół, jeśli nasza głowa będzie wyżej niż powierzchnia wody. Wiele osób próbuje to zrównoważyć wykonując szybszą pracę nóg, ale nie jest to najlepszy sposób na przepłynięcie przynajmniej kilku okrążeń basenu.

Najczęstsze popełniane błędy to:

  1. Zbyt szybkie pozbywanie się tlenu. Powoduje to chęć szybszego obracania głowy, aby uzyskać więcej tlenu.
  2. Patrzenie w przód napina odcinek szyjny i utrudnia prawidłowe wdychanie powietrza.
  3. Nieprawidłowa technika nóg lub ich opadanie może negatywnie wpłynąć na pozycję głowy w Kraulu.
  4. Wysunięcie głowy poza linię obrotu (oś szczytu głowy, szyi i kręgosłupa).
  5. Wydychanie zbyt dużej ilości powietrza. Niewystarczająca wymiana gazowa może napinać nasze ciało, powodować utratę energii i powodować chęć szybszego wydechu.

Oddychanie a swobodne ułożenie głowy

Nieprawidłowe oddychanie oznacza, że zbyt szybko podnosimy głowę nad powierzchnię wody, aby oddychać. Częstym błędem jest próba zbyt szybkiego wyeliminowania powietrza, poprzez trzymanie otwartych ust. To jak rura o dużej średnicy, z której powietrze ucieka w ciągu 2 sekund. Zrób test. Będziesz zdumiony, jak szybko możesz wydychać powietrze przez szeroko otwarte usta. W pływaniu dążymy do tego, aby stosunek wdechu do wydechu wynosił 1:3. Ponieważ nos ma mniejszy otwór, zaleca się, aby początkujący wydech wykonywali przez nos. Pozwala to na dłuższy wydech i umożliwia bardziej równomierny wdech. Jeśli mamy trudności z wydychaniem przez nos, powinniśmy wydychać przez usta i nos tak szybko, jak to możliwe. Jeśli nie uda nam się wydychać przez nos, to podczas szybszego pływania będziemy musieli wydychać przez usta.

Wydmuchiwanie przez usta w ostatnim momencie wypchnie wodę z ust i zapobiegnie zakrztuszeniu się. Jeśli wolisz wydychać przez usta, proponuje użyć metody "wylewki". To działa dobrze. Tak wygląda wdech do gorącej herbaty. Ważne jest, aby wydychać powietrze z płuc przed wzięciem głębokiego oddechu. Dzięki temu Twoja klatka piersiowa nie będzie wyglądała jak bańka i nie spowoduje opadania nóg. Artykuły, które polecam Ci przeczytać, zawierają szczegółowe informacje na temat oddychania.

Jak prawidłowo ustawić głowę podczas pełzania pływackiego?

Obrót wokół osi. Jest to górna część szyi, kręgosłupa i głowy. Linia, która dzieli nas na dwie części, lewą lub prawą. Linia, która dzieli nas na dwie części, lewą i prawą. Nasza głowa powinna być nieruchoma. Oddech zyskujemy obracając się wokół powyższej linii. Mamy tendencję do patrzenia do przodu, ponieważ chcemy widzieć więcej z tego, co dzieje się wokół nas. Innym częstym błędem jest umieszczanie podbródka zbyt blisko klatki piersiowej. Zarówno trzymanie głowy zbyt blisko klatki piersiowej jak i powierzchni wody może powodować napięcie w odcinku szyjnym.

O czym powinniśmy pamiętać w kwestii pozycji głowy:

  • Głowa powinna być w takiej pozycji, aby kąciki ust i gumka okularu były blisko powierzchni wody (dążymy również do zanurzenia tylko jednego okularu). Pozycja ta wpływa na napięcie w odcinku szyjnym.
  • Zbyt duża część ramienia skierowana jest do wewnątrz. Może to powodować zbyt wysokie ułożenie głowy. Ramię powinno być proste w barku lub nieco szersze.
  • Napięcie w odcinku szyjnym może być spowodowane słabą rotacją ramion lub jej brakiem. Wymusza też niepotrzebne ruchy głową.
  • Słaba praca nóg utrudnia utrzymanie równowagi i prawidłowej rotacji.
  • Zbyt szybkie przeniesienie ramienia do przodu podczas nabierania powietrza może powodować zbytnie opadanie głowy i wymuszać napięcie na szyi.

Podsumowanie

Prawidłowa pozycja głowy w kraulu jest zależna od wielu czynników. To podsumowuje je wszystkie. Pływak musi skupić się na jednym elemencie, aby osiągnąć swój cel. Solidne podstawy i umiejętności pływackie, które zdobywamy podczas nauki pływania, mają istotny wpływ na naszą technikę. Podkreślam to często. Każdy element musi być powtarzany jak najwięcej razy.