Czwartek, 23 maja 2024

Jak zapobiec kontuzji w piłce nożnej?

27 stycznia 2023

Wiele karier piłkarskich zostały utracone z powodu urazów. Są jednak pewne rzeczy, które można zrobić, aby uniknąć tego typu urazów. Jakie są zasady, które powinien znać każdy gracz, nawet ten, który chce grać profesjonalnie? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Oto najczęstsze urazy w piłce nożnej

Istnieje wiele potencjalnych zagrożeń związanych z tym sportem. Najczęstsze urazy dotyczą kończyn dolnych. W praktyce stanowi to około 80 procent wszystkich urazów. Najczęstsze urazy to stłuczenia goleni, ud i mięśni. Problemem mogą być również urazy kolan. Leczenie tych urazów może być czasochłonne i skomplikowane. Nierzadko dochodzi do naderwania więzadeł. Mogą one spowodować, że zawodnik będzie wyłączony z gry przez kilka miesięcy.

Urazy kończyn górnych są rzadsze, ale najczęściej dotykają bramkarzy. Do takich urazów należą urazy palców i dłoni, a także zwichnięcia barku. Czasami do złamań może dojść również po bezpośrednim kontakcie z innym zawodnikiem podczas atakowania piłki.

Odpowiedni trening przygotowawczy to dobry sposób na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji.
Każdy sportowiec, w tym piłkarze muszą mieć zapewnione odpowiednie przygotowanie mające na celu zapobieganie urazom. Ze względu na dużą ilość biegania i skakania, stawy skokowe i kolanowe są szczególnie narażone na kontuzje. Aby zmniejszyć ryzyko urazu, należy skupić się na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni wokół stawów.

Dla trenerów piłkarskich ważne są również mięśnie przywodziciela i pachwiny. Z tego powodu wyciskanie piłki między udami to świetny sposób na zmniejszenie ryzyka naciągnięć.

Jak zapobiegać urazom w piłce nożnej czyli właściwa rozgrzewka

Choć trening przygotowawczy jest ważny, to nie wystarczy. Równie ważna jest rozgrzewka przed meczem. Niezbędne będzie założenie profesjonalnych butów piłkarskich, które będą w stanie odpowiednio ustabilizować stopę i staw skokowy. Oto najlepsze ćwiczenia do wykonania w tym czasie.

 • Jogging w wolniejszym tempie jest dobrym pomysłem.
 • Rozszerzenia ramion i nóg
 • Skłony w kierunku ziemi
 • Skipy z wysokim unoszeniem kolan
 • Skipy z uderzaniem piętami w pośladki
 • Bieganie przeplatane krokami dostawnymi
 • Rozgrzewka jest również ważna przed treningiem. Do kontuzji może dojść również podczas treningu, jeśli sportowiec nie jest odpowiednio przygotowany do zwiększonej aktywności fizycznej.

Zdrowy tryb życia na co dzień

Zawodowi piłkarze wiedzą, jak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Ten ostatni ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania urazom. To właśnie tutaj żywność bogata w antyoksydanty lub polifenole odgrywa kluczową rolę. Zmniejszają one stres oksydacyjny i przyspieszają regenerację po aktywności fizycznej. Dieta zapobiegająca kontuzjom powinna zawierać:

borówki,
herbatę matcha,
kurkumę,
imbir,
cynamon,
jagody goji,
kakao.
Zawodowi piłkarze często stosują suplementację, aby pomóc im w powrocie do zdrowia. Przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów najlepiej skonsultować się z lekarzem. Przedawkowanie różnego rodzaju składników odżywczych może być bowiem niebezpieczne.

Regeneracja działania

Regeneracja to proces, dzięki któremu organizm wraca do normalnych, zdrowych warunków. Młodym zawodnikom regeneracja po stracie zajmuje średnio od 24 do 72 godzin. Jednak może się to różnić w zależności od tego, jak wiele treningów przeszli i jak długo grali. Specjaliści przykładają dużą wagę do aktywności, które pomagają w regeneracji. Jest to bowiem kluczowe dla zapobiegania urazom. Do najważniejszych z nich należą:

 • rozciąganie,
 • masaże,
 • hydroterapia,
 • Niezbędna jest odpowiednia ilość snu
 • noszenie specjalnej odzieży uciskowej.
 • W miarę powrotu homeostazy organizmu można stopniowo zwiększać aktywność fizyczną, ale nie za dużo.