Czwartek, 12 grudnia 2024
Motywacja do treningu nie zawsze pozostaje taka sama. Nierzadko zdarza się, że zawodowcy mają trudności z uzyskaniem motywacji do ćwiczeń i przestrzegania programu treningowego. Co można zrobić, gdy tak się dzieje? Jak poradzić sobie ze spadkiem aktywności fizycznej? Te praktyczne wskazówki sprawią, że będzie to znacznie łatwiejsze.
Motywację w sporcie można określić jako chęć i zdolność do działania oraz wydatkowania energii, czasem nawet pomimo bólu czy zmęczenia. Jest to siła napędowa, która pozwala trenować zgodnie z planem. Dzieje się tak nawet pomimo tego, że może się to wiązać z wieloma wyrzeczeniami.
W sporcie istnieją dwa rodzaje motywacji: zewnętrzna i wewnętrzna. Z pierwszą z nich mamy do czynienia, gdy ludzi motywuje perspektywa zdobycia sławy i nagród. W praktyce intrinsic to uczucie entuzjazmu, które nie wymaga zewnętrznego wzmocnienia. Sama przyjemność z uprawiania sportu i potencjalne korzyści zdrowotne są wystarczające do zaspokojenia.
Motywacja jest ważna również w treningu amatorskim. Motywacja jest ważna, ponieważ pozwala dostrzec długofalowe efekty swoich starań i pokonać trudności napotkane na wcześniejszych etapach. Motywacja jest ważna dla profesjonalistów, ponieważ pozwala bardziej skupić się na swoich działaniach i nie ulegać presji innych, którzy mogliby zniechęcić do realizowania programu treningowego.
Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy wiedzą, jak ważna jest motywacja. Co jednak zrobić, gdy motywacja nagle znika? Ważne jest, aby zastanowić się nad przyczynami nagłej utraty motywacji. Nie jest zaskakujące, że chęć do treningu zanika, jeśli przez ostatnie dni ciężko pracowałeś i nie robiłeś żadnych przerw. Czasami konieczne jest odpuszczenie. Profesjonalni sportowcy nie boją się tego robić. Wiedzą, jak ważną rolę odgrywa regeneracja organizmu i dlaczego nie można oczekiwać dobrych wyników w treningu.
Przyczyną tego mogą być również treningi niedostosowane do swoich możliwości. Jeśli jesteśmy na początku danego ćwiczenia, lub nakładamy na siebie zbyt dużą presję, to również może wpłynąć na naszą chęć do ćwiczeń. Należy ocenić swoje mocne strony i dopasować je do swoich możliwości. Następnie można opracować wymagające treningi, które są dopasowane do umiejętności i z czasem zwiększają trudność.
Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie ze spadkiem motywacji po treningu. Ważne jest, aby znaleźć aktywność, która sprawia nam przyjemność, niezależnie od tego, czy ćwiczymy dla zdrowia, kondycji czy sylwetki. Często zdarza się, że zmuszamy się do wykonania jakiegoś ćwiczenia ze względu na jego oczekiwaną skuteczność, nawet jeśli nie sprawia nam ono przyjemności. Warto przyjrzeć się innym opcjom, tj. Warto poszukać treningów, które są zarówno skuteczne i efektywne, ale także takich, które nie będą wywoływały lęku na samą myśl o treningu.
Innym sposobem na sprawdzenie, czy Twoje treningi są monotonne, jest wykonanie drugiego sprawdzenia. Możesz sprawić, że scena z "Dnia świstaka" będzie wyglądać tak, jakbyś wykonywał dokładnie te same ćwiczenia przez pięć dni w tygodniu. Warto wprowadzić drobne poprawki do rutyny ćwiczeń lub tempa. Możesz też rozważyć spróbowanie czegoś nowego, np. jazdy na rowerze lub gimnastyki zamiast biegania. Może się okazać, że albo zmienisz preferowaną aktywność, albo z przyjemnością wrócisz do starego sposobu ćwiczeń.
Jeśli mimo wszystko nadal masz problemy ze znalezieniem motywacji do ćwiczeń, warto spróbować połączyć ćwiczenia z czymś, co sprawia Ci przyjemność. Nawet jeśli biegasz, możesz podczas biegu słuchać muzyki lub audiobooków. Stworzy to w Twoim mózgu emocjonalną kotwicę, dzięki której łatwiej będzie Ci się zmotywować do ćwiczeń, nawet jeśli nie masz na to czasu.