Czwartek, 23 maja 2024

Recenzja sensora tenisowego Babolat Play

17 sierpnia 2023

Recenzja sensora tenisowego Babolat Play

Babolat ogłosił to jako rewolucję w tenisie. Rakieta zmieni sposób nauczania tenisa. Pośpiech był ogromny dla wielu graczy.

Rakieta tenisowa Babolat Play Pure Drive jest pierwszą inteligentną rakietą, która wykorzystuje wbudowany czujnik do śledzenia rakiety gracza. Dane są analizowane, aby dać graczowi wyobrażenie o jego mocnych i słabych stronach.

Na pierwszy rzut oka brzmi to dobrze. Czy ta rakieta spełnia obietnice, które składa? Dokładnie przetestowaliśmy Pure Drive i przyjrzeliśmy się jej z bliska. Wyniki naszego testu można przeczytać tutaj.

Na czym polega innowacyjność?

Koncepcja inteligentnego sprzętu sportowego w zasadzie nie jest nowa. Technologia czujników jest wykorzystywana w innych dyscyplinach sportowych. Na przykład w piłce nożnej. Tenisiści natomiast musieli poczekać nieco dłużej. Inni producenci, oprócz Babolat, oferują tę innowacyjną technologię.

Większość z nich jest wyposażona w czujniki, które można łatwo zdemontować. W przypadku Pure Drive jest nieco inaczej. Czujnik jest na stałe przymocowany do rączki i nie można go usunąć. Czujnik nie jest odłączany od rakiety, co jest wielką zaletą. Jest on również chroniony przed wilgocią.

Specyfikacja rakietki

Pakiet Babolat Play zawiera rakietę i futerał na rakietę, a także instrukcję obsługi, kabel do ładowania i kabel do ładowania. Wersja "Play", jak sama nazwa wskazuje, oparta jest na popularnym modelu Pure Drive firmy Babolat. Obie rakiety mają te same cechy:

 • Rozmiar główki: 645 cm
 • Długość: 68,6 cm
 • Szerokość wiązki: 23-26-24 mm
 • Sztywność: 72 R
 • Waga: 300g
 • Punkt równowagi: 32 cm
 • Wzór rozciągania: 16x19
 • Naciąg: 25-28 kg (zalecane).

Jedyną różnicą jest design. Wersja podstawowa może nie mieć charakterystycznego i niepowtarzalnego koloru niebieskiego. Rakieta jest teraz czarna z białymi napisami i pomarańczowymi akcentami.

Byliśmy zaskoczeni, że rakieta Play ma taki sam balans jak zwykły model pomimo czujnika. Zazwyczaj rakiety z czujnikami są lżejsze na główce. W tym przypadku Babolat wykonał dobrą robotę, integrując czujnik z klasycznym Pure Drive w sposób, który nie zmienia czucia.

Plusy

Byliśmy również pod wrażeniem przyspieszenia piłki. Duża główka rakiety daje jej ogromną moc przy uderzeniach przyziemnych. Układ otwartych strun 16x19 oferuje również wysoki potencjał rotacyjny. Wszyscy nasi testerzy byli pod wrażeniem połączenia mocy, rotacji i elastyczności.

Wady

Niestety, kontrola tej rakiety została przeoczona. Pure Drive to rakieta, która koncentruje się na rotacji i mocy, ale chcielibyśmy zobaczyć nieco więcej stabilności. Było to najbardziej zauważalne podczas siatkówki przy siatce. Zauważyliśmy również, że uderzenia naziemne były bardziej zniekształcone i kończyły się poza krawędzią. Aby zachować komfort i czucie, trzeba dokonać pewnych poświęceń.

Technologia

Przejdźmy teraz do fascynującej technologii działania czujnika. Jak dokładnie działa ta rakieta?

Chip wbudowany w rączkę rakiety zbiera dane z każdego uderzenia wykonanego na korcie. Aplikacja Babolat Play analizuje dane przesyłane przez Bluetooth. Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemem iOS i Android.

Aplikacja

Utwórz konto po pobraniu aplikacji i zaloguj się. Teraz zsynchronizuj rakietę z aplikacją. Włącz czujnik znajdujący się na pokrywie uchwytu. Naciśnij i przytrzymaj drugi większy przycisk, aż zaświeci się różowa dioda LED. Wyświetlacz pokaże aplikację połączoną z rakietą kilka sekund później.

Naciśnij przycisk Bluetooth, aż niebieska dioda zacznie migać. Spowoduje to przełączenie rakiety w tryb nagrywania. Teraz możesz grać. Bardzo ważne jest, aby światło migało nieprzerwanie przez całą sesję treningową, aby upewnić się, że wszystkie ujęcia zostały zarejestrowane. Czujnik może działać do sześciu godzin przy w pełni naładowanych bateriach.

Po zakończeniu treningu otwórz aplikację i utwórz sesję. Do wyboru są sesje swobodne, treningowe i meczowe. Połącz rakietę z aplikacją. Dane będą teraz przesyłane przez Bluetooth.

Z technicznego punktu widzenia połączenie między naszą rakietą a smartfonem było bezproblemowe. Wszyscy testerzy doświadczyli płynnej synchronizacji.

Wyniki

Po pomyślnym przeanalizowaniu danych otrzymasz podsumowanie zawierające informacje o liczbie wykonanych uderzeń, intensywności i czasie gry. Warto zauważyć, że rzeczywisty czas gry stanowił połowę całkowitego czasu gry.

Ale to nie wszystko. Aplikacja oferuje wiele innych przydatnych statystyk, takich jak analiza strzałów. Aplikacja dzieli strzały na pięć kategorii:

 • Forehand
 • Backhand
 • serw
 • Smash
 • Siatkówka

Wykres może pokazywać liczbę strzałów mierzonych w liczbach bezwzględnych lub procentach. W naszym teście większość uderzeń została poprawnie zarejestrowana przez rakietę. Trzeba jednak przyznać, że volleye i smecze nie były wykrywane prawidłowo. Sensor przypisał je do forehandów, backhandów lub serwów.

Możesz również ocenić swoją dokładność bardziej szczegółowo. Główka rakiety została podzielona na pięć różnych obszarów. Sweetspot znajduje się pośrodku. Następnie możesz zobaczyć, ile piłek zostało uderzonych w danym obszarze. Możesz filtrować ten widok według forehandu, backhandu i serwu.

To najlepsza funkcja, jaką możemy sobie wyobrazić. Dokładność jest kluczowym czynnikiem w tenisie. Musisz trafić w sweetspot, aby oddać perfekcyjny strzał. Możesz zobaczyć liczbę piłek, które zostały trafione idealnie.

Druga statystyka, która ma charakter informacyjny, pokazuje spin każdej uderzonej piłki. Czujnik może również rozróżniać piłki z topspinem, slice'ami i piłki bez rotacji. Możesz sprawdzić spin swojego serwu, forehandu i backhandu. Ta funkcja spodoba się tenisistom, którzy uwielbiają dużo rotacji.

Aplikacja tworzy profil użytkownika na koniec każdej sesji. Twoje postępy są wyświetlane jako system oceny.

Aplikacja zawiera analizę meczów, a także społeczność, w której można dzielić się informacjami z innymi tenisistami. Można również mierzyć swoje wyniki. Możesz także stworzyć własny program treningowy.

Zatwierdzenie

Uważamy, że pomysł cyfryzacji tenisa jest bardzo intrygujący. Rakieta tenisowa Pure Drive Sensor w połączeniu z aplikacją Babolat Play może pomóc w poprawie gry w tenisa.

Aplikacja jest chwalona za intuicyjny interfejs i łatwą obsługę. Aplikacja zapewnia przydatne statystyki, które pozwalają użytkownikowi wiedzieć, które uderzenia należy jeszcze poprawić.

Czujnik nie był idealny w naszych testach, ale głównie pomiar uderzeń i volleyów wykazywał pewne błędy. Play Pure Drive to dobra opcja dla tenisistów, którzy chcą poprawić swoją grę.