Środa, 24 kwietnia 2024

Pamięć mięśniowa a powrót do treningów po przerwie

29 stycznia 2023

Profesjonaliści, którzy są bardzo dobrze wyszkoleni, mogą potrzebować przerwy od treningów. Nie muszą się martwić, że po kilku tygodniach przerwy stracą sprawność fizyczną ze względu na tzw. "pamięć mięśniową". Co to oznacza? I jak może ułatwić powrót do ćwiczeń po kontuzjach?

Czym jest pamięć mięśniowa?

Pamięć mięśniową można określić jako nieświadomą pamięć motoryczną, która pozwala na wykonywanie wyuczonych ruchów automatycznie, bez świadomego udziału. Staje się ona łatwiejsza, jeśli dany zestaw ruchów wykonujemy wielokrotnie. Mechanizm ten ułatwia również powrót do treningu. Zjawisko to jest szczególnie powszechne u sportowców, którzy po przerwie w treningach, nawet spowodowanej kontuzją, potrafią szybciej wrócić do formy.

Naukowcy potwierdzili, że pamięć mięśniowa jest cechą ewolucyjną. Profesjonaliści z dużym doświadczeniem w danej dyscyplinie nie muszą umieć skupić się na jednej rzeczy, a następnie utrwalać czynności, aby uzyskać dobre wyniki. Bokserzy na przykład automatycznie podnoszą gardę, gdy są zagrożeni. To samo dotyczy osób trenujących z ciężarami, a także biegaczy.

Opłaca się zacząć budować formę młodo.
Badania nad pamięcią mięśniową wykazały również, że wyższy poziom sprawności mięśni w młodym wieku może prowadzić do większych korzyści w starszym wieku. Ponieważ mięśnie stają się bardziej responsywne, gdy są aktywne w starszym wieku, dlatego ważne jest, aby utrzymać je w zdrowiu. Pamięć ta związana jest z ogólną sprawnością fizyczną. Warto zadbać o swoje zdrowie fizyczne, gdyż zaprocentuje to w późniejszym życiu.

Jakie są korzyści i wady pamięci komórkowej?

Pamięć komórkowa ma wiele zalet, w tym możliwość szybkiego powrotu do stanu sprzed kontuzji. Sportowiec nie musi się martwić o konieczność ponownego trenowania podstawowych umiejętności po kontuzji. Kolejną korzyścią jest krótszy czas regeneracji między treningami.

Może to być wadą.
Niestety, odpowiedź brzmi tak. Złe wzorce ruchowe mogą być problematyczne. Może to być trudne do wyeliminowania i wymaga dużej wiedzy i ciężkiej pracy. Kluczowe jest posiadanie trenerów, którzy mogą poprowadzić sportowców przez wyzwania związane z rywalizacją i pomóc im rozwinąć dobre nawyki.

Pamięć mięśniowa a robienie sobie przerwy od siłowni

Ludzie, którzy ćwiczą regularnie przez długi okres czasu, mają również pamięć mięśniową. Nie musisz się martwić, że w przypadku przerwy stracisz całą masę mięśniową. Wszystko zależy od powodu nieobecności i czasu jej trwania. Możliwe jest szybkie odbudowanie formy nawet przy przerwie trwającej od dwóch do czterech tygodni. Aby uniknąć kontuzji, ważne jest, aby nauczyć się, jak robić to bezpiecznie i prawidłowo.

Jak wrócić do treningów po przerwie

Pamięć mięśniowa to wielka zaleta dla sportowców. Ważne jest, aby po dłuższej nieobecności móc wrócić do treningów. Wiele zależy od przyczyny. Jeśli uraz dotyczył ciała, ważne jest, aby poszukać trenera, który pomoże Ci wrócić do rutyny ćwiczeń tak bezpiecznie, jak to możliwe.

Ważne jest, aby dać sobie czas na dostosowanie się do ponownego treningu. W praktyce, jak długo powinno to trwać? Przeciętnie trwa to od 3 do 6 tygodni. Profesjonaliści zwykle wracają szybciej i mogą zwiększyć intensywność treningu.

Niezwykle istotne jest, abyś stosował zdrową dietę. Dzięki temu Twój organizm będzie szybciej wracał do zdrowia. Po powrocie do ćwiczeń lub intensywnego wysiłku musisz zwrócić szczególną uwagę na węglowodany. Dlaczego są one tak ważne w diecie? Są głównym źródłem glikogenu, który jest polisacharydem rozkładanym podczas ćwiczeń. Glikogen jest niezbędny do rozwoju mięśni. Węglowodany złożone dostarczają glikogen do organizmu.