Czwartek, 23 maja 2024

Jak mogę przyspieszyć naukę pływania?

1 stycznia 2023

Nauka pływania obejmuje wiele powiązanych ze sobą procesów. Dzięki niej nauka pływania będzie przyjemniejsza i bardziej efektywna. Jaką wiedzę o pływaniu powinien posiadać uczący się? Jak poznanie procesu nabywania umiejętności pływackich pomoże w szybszej i skuteczniejszej nauce? Te pytania są ważne, ponieważ mają bezpośredni wpływ na nabywanie umiejętności pływackich.

Jak nauczyć się sprawnie i skutecznie pływać?

Na początku zastanawiamy się, ile czasu zajmie nam nauka pływania. Mamy też różne oczekiwania co do efektu końcowego. Dlatego chcemy szybko poprawić swoje umiejętności pływackie. Taki sposób myślenia może w wielu przypadkach zniechęcić nas do dalszego pływania. Dobra rutyna pływacka wymaga bowiem od setek do tysięcy powtórzeń. Natomiast samo poprawne wykonanie ruchu w nowym środowisku wymaga koncentracji i warunków.

Pomocne jest nauczenie się konkretnego ruchu lub serii ruchów krok po kroku. Skupienie się na jednym ćwiczeniu pomoże Ci wypracować dobre nawyki pływackie.

To tylko kilka z wielu korzyści, jakie oferuje takie podejście do nauki pływania.

 • Nauka pływania przyniesie Ci więcej radości
 • Ważne jest, aby być świadomym procesu uczenia się poszczególnych umiejętności pływackich
 • Motywacja jest kluczem do systematycznej nauki pływania.

Dobre nawyki są kluczem do sukcesu

Skuteczne Lekcje Pływania można porównać do budowy domu. Aby powstał funkcjonalny i wymarzony budynek, niezbędne są solidne fundamenty. Dopiero po opanowaniu podstaw pływania można przejść do trudniejszych. Jeśli nie opanujemy podstaw, to trudniejsze ćwiczenia sprawią nam więcej kłopotów i nie będziemy w stanie ich poprawnie wykonać. Jeśli dane ćwiczenie nam nie wychodzi, lub jest zbyt trudne, możemy je ułatwić lub rozbić na mniejsze części. Dobre nawyki wymagają konsekwencji i systematyczności. Powolne uczenie się elementów i dobieranie odpowiednich ćwiczeń dla każdego ucznia pomoże w szybszej i efektywniejszej nauce pływania.

Dobre nawyki pływackie zależą od:

 • Systematyczności
 • Spójność
 • Koncentracja
 • Powtórzenie

Na czym powinieneś się skupić podczas nauki konkretnych umiejętności pływackich?

Skupianie się na zbyt wielu elementach może prowadzić do braku umiejętności wykonywania wyuczonych ruchów. Dostosowujemy warunki tak, abyśmy podczas ćwiczenia mogli wykonywać tylko jeden lub dwa elementy jednocześnie. Gdy opanujemy pierwszy z nich, możemy dodać kolejny. Dzięki temu szybciej opanujesz pewne umiejętności i zbudujesz swój indywidualny styl pływania na mocniejszym fundamencie.

Skoncentruj się na dwóch elementach jednocześnie:

 • Lekcji pływania można nauczyć się szybciej
 • Stabilniejsze opanowanie umiejętności pływania
 • Nauka przynosi więcej satysfakcji

Co zrobić, gdy nauka pływania jest dla Ciebie zbyt trudna?

Kiedy pewne ćwiczenie lub zestaw ćwiczeń nie działa, nauka pływania może wydawać się trudna. Po zastosowaniu się do powyższych rad mamy jeszcze jedną opcję. Można wrócić do poprzednich umiejętności i wykonywać prostsze ćwiczenia. Strach przed wodą również może utrudniać umiejętność pływania. Napięcie mięśniowe to kolejny problem. Dzieje się tak, ponieważ w normalnych okolicznościach, podczas wykonywania ruchu, człowiek ma tendencję do rozluźniania niektórych mięśni i napinania innych. Osoba niespokojna ma tendencję do napinania tych mięśni. Nauka i próby wykonywania elementów są przez to mniej efektywne. Ważne jest, aby nie wykonywać tylko ćwiczeń dla osób cierpiących na lęk przed wodą. Ważne jest, aby dobrze czuć się w środowisku wodnym i eksperymentować.

Wypróbuj te wskazówki, jeśli masz problemy z nauką pływania:

 • Podziel ćwiczenia na prostsze części
 • Powrót do prostszych, wcześniej wykonywanych ćwiczeń
 • Do trudniejszych ćwiczeń użyj odpowiedniego sprzętu pływackiego

Sprzęt pływacki - Kiedy przyspiesza, a kiedy spowalnia naukę pływania?

Pierwszy krok w wodzie, czyli początek przygody z pływaniem, to zapoznanie się z otoczeniem. Na tym etapie uczeń poznaje swoją wyporność, ograniczenia i pływalność. Dzięki temu łatwiej jest być bardziej świadomym tego, jak nasze ciało zachowuje się w wodzie. Sprzęt pływacki może być na tym etapie przeszkodą. Dzieje się tak, ponieważ uczeń ma trudności ze zrozumieniem, jak jego ciało reaguje w środowisku wodnym. Aby ułatwić wykonywanie trudniejszych ćwiczeń, stosujemy sprzęt pływacki. Akcesoria do pływania mogą być również pomocne w skupieniu się na ruchu i jego wyizolowaniu.

Najczęstszym sprzętem wykorzystywanym do nauki elementów jest:

 • Fajka na głowę
 • Płetwy
 • Pullbuoy i małe deski

Podsumowanie

Cały proces nauki pływania zależy od instruktora, jego podejścia, ucznia i ich relacji. Te wskazówki i porady mogą pomóc Ci być bardziej świadomym w nauce pływania. Pływanie to ważna umiejętność, która pomoże Ci zachować bezpieczeństwo i zdrowie przez całe życie. Jeśli skorzystasz z powyższych informacji, nauka pływania będzie bardziej zabawna, skuteczna i efektywna.