Czwartek, 9 maja 2024

Jak pokonać swój lęk przed wodą?

6 stycznia 2023

Jak pokonać swój lęk przed wodą? Jestem trenerem i instruktorem pływania uczącym dorosłych podstawowych umiejętności pływania. Wiele osób, które boją się wody, przywołuje obrazy, na których widać, że się topią, że łapią oddech, że zalewają oczy lub usta i inne scenariusze. Ich wrażliwość na bodźce jest również bardzo wysoka. Z tego powodu czują się w wodzie niepewnie. Boją się wody i boją się włożyć głowę do wody . Boją się również utraty równowagi z powodu środowiska wodnego i rozpryskiwania wody na innych.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci pokonać strach przed wodą.

  1. Zacznij od zanurzenia głowy w wodzie, wstrzymując powietrze.
  2. Połóż się na brzuchu w basenie, trzymając się krawędzi.
  3. Ćwiczenie wstawania poprzez przechodzenie z pozycji leżącej do wyprostowanej.
  4. Powoli połóż się na plecach i dotknij wody.
  5. Podziel naukę umiejętności na części

Powyższe umiejętności pływackie mogą pomóc w pokonaniu strachu przed wodą. Po pierwsze, musimy pamiętać, że osoba z lękiem przed wodą powinna uczyć się metodą analityczną. Każda umiejętność jest rozbita na swoje części. Dzięki temu nauka będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Z mojego doświadczenia wynika, że lęk przed wodą jest bardziej rozpowszechniony u kobiet. Boją się one stawiać pierwsze kroki, wstydzą się widoku innych osób w basenie. Jedna z uczennic podzieliła się ze mną, że zastanawiała się, czy powinna odwrócić się plecami, gdy wychodziła z szatni po pierwszej lekcji.

Jak mogę pomóc moim uczniom pokonać strach przed wodą?

Po pierwsze, wszystkie ćwiczenia wykonujemy etapami. Dzięki temu łatwiej jest wykonywać poszczególne ćwiczenia. Dzięki temu osoba ucząca się pływać czuje się w wodzie bardziej komfortowo. Czuje się też pewniej i może podejmować trudniejsze etapy.

Umieść głowę i twarz pod wodą

Również powoli zanurzamy pod wodę głowę i twarz. Zanurzamy usta i trzymamy za krawędź. Staje się to drugą naturą. Nos podąża za tym. Na początku będziesz czuł się nieswojo. Poczujesz, jak woda wdziera się do uszu i nosa. Nie martw się. Opanujesz ćwiczenia, jeśli będziesz je wykonywać spokojnie. Poczujesz się szczęśliwy.

Możesz położyć się na brzuchu i wypić wodę.

Zdjęcie przedstawia moją uczennicę, która miała najtrudniejszy okres ze swoim wodnym lękiem. Szybko przeszliśmy do nauki stylu grzbietowego i krabel (style z długą osią). W tym przypadku pojawił się silny lęk o wodę. Strach przed odrywaniem nóg od podłoża był kolejnym czynnikiem. Rozbiliśmy umiejętność leżenia na brzuchu na wodzie i wstawania z ziemi. Wykonane zostały następujące ćwiczenia:

  • Można nabrać dużo powietrza, a następnie położyć się na wodzie , trzymając się krawędzi.
  • trzymając się powietrza, leżąc na wodzie trzymając się krawędzi basenu. Co jakiś czas odrywaliśmy ręce i łapaliśmy.
  • Uczennica usiadła na brzuchu i trzymała się brzegu basenu, po kolei. Następnie położyła jedną rękę na dnie. Następnie zgięła nogi i przyniosła je do klatki piersiowej. Następnie złapała wodę w wewnętrzną dłoń i wyciągnęła ramiona pod wodą za plecy, unosząc głowę do góry.
  • Wślizgi z makaronem. Trzymając makaron w dłoni, osiąga się równowagę. Następnie należy puścić makaron i umieścić pod nim rękę.
  • Samodzielne ślizgi do krawędzi
  • Poślizgi niezależnie od wstawania
  • Możliwe jest pływanie bez żadnego wsparcia. W ten sposób nabiera się pewności siebie i czuje się swobodniej w wodzie.

Jak można pokonać lęk przed wodą? Uczennica leży na brzuchu w wodzie. Jej wzrok skierowany jest na dno basenu, aby upewnić się, że jej ciało znajduje się w prawidłowej pozycji. Jej nogi, w tym biodra również znajdują się na powierzchni wody.

Przezwyciężanie strachu przed wodą

Wstawanie z pozycji, w której leży się na brzuchu.

Powyższe zdjęcie przedstawia studentkę wstającą z brzucha. Ta umiejętność pozwala nam na ślizganie się w wodzie stojąc na własnych nogach. W następnej kolejności dodamy prawidłową pracę stóp. Następnie połącz naprzemienną pracę nóg i ramion. jest już gotowa do budowy kraula.

Możesz swobodnie oddychać w wodzie

Poczujesz się pewniej, jeśli będziesz mógł swobodnie oddychać w wodzie. Wiele ćwiczeń można wykonać poprzez prawidłowy wdech i wydech do wody. Zrelaksuj się w wodzie, opanowując oddychanie w środowisku wodnym Pamiętaj. Wydech i wdech możesz ćwiczyć także w domu. Możesz zacząć od wdechu do miski lub do wody, gdy jesteś w wannie.

Wśród podstawowych ćwiczeń dla początkujących można wyróżnić także

  • bezdech - to wstrzymanie powietrza przez 5 sekund nad wodą.
  • Bezdech, wstrzymywanie powietrza przez 5 sekund pod wodą
  • Wdech ustami i wydech przez nos do wody (wdech 1 sekunda, wydech 3 sekundy).
  • Wdech ustami i wydech nosem do wody, wydając dźwięk ( spółgłoska K, ).
  • Bezdech po wydechu

Jaka jest pierwotna przyczyna lęku przed wodą?

Po pierwsze, często zdarza się, że moi uczniowie mówią mi, że ich strach przed wodą jest wynikiem nieprzyjemnego wydarzenia związanego z wodą. Jako dziecko pamiętam, że zostałem wrzucony na głęboką wodę i zostałem wyśmiany. Brak kontaktu z wodą to kolejna przyczyna hydrofobii. Jesteśmy zanurzeni w środowisku wodnym, gdy jesteśmy w łonie matki. Jako niemowlęta możemy wykonywać wiele pozytywnych czynności w wodzie, takich jak wstrzymywanie oddechu i odruchowe pływanie, gdy już nauczymy się pływać. Umiejętność ta zostaje utracona około 6 miesiąca życia, jeśli nie kontynuujemy zajęć z profesjonalistami.

Drugą przyczyną lęku przed wodą są predyspozycje genetyczne, a także negatywny wpływ innych osób na nas. Znajomi, krewni i członkowie rodziny mówią nam, żebyśmy nie wchodzili do wody, bo jest niebezpieczna. Dzielą się też swoimi traumatycznymi przeżyciami, potęgując nasz niepokój lub wysyłają nam teksty typu: "Nie nauczysz się pływać, więc po co ci to?". Rodzice mogą uczyć swoje dzieci o lęku przed wodą. Lęk przed wodą może być przekazywany przez rodzica dziecku.

Czym jest lęk przed wodą?

Materiały do pokonania strachu przed wodą

Strach przed wodą może być reakcją fizjologiczną. Nasz mózg postrzega wodę jako zagrożenie, a nasze rozumowanie i ciągłe wmawianie, że się uda - nie pomaga. Opanowanie strachu przed wodą wymaga usuwania blokad etapami. Należy również nauczyć się adaptacji do środowiska wodnego poprzez powtarzanie starannie dobranych ćwiczeń. Ważne w tym przypadku jest używanie pozytywnych bodźców i przywoływanie pozytywnych uczuć.

Czy boisz się wody Relaks w wodzie

Moim uczniom, którzy boją się wody, zawsze przypominam, że ważne jest, aby próbować. Każda próba jest sukcesem. Nie denerwujmy się, jeśli coś nie idzie po naszej myśli. Sukces polega na próbowaniu. To, że udało się wejść do basenu to wielka wygrana. Umiejętność układania się na wodzie rozbiję na prostsze ćwiczenia. Te proste ćwiczenia mogą wydawać się łatwe dla kogoś, kto patrzy, ale to ogromny krok i walka ze swoimi lękami o . Wsparcie i wskazówki trenera są kluczowe. Dlatego zawsze jestem przy osobie uczącej się pływać na basenie, aby ją wspierać i motywować.

Czy boisz się wody - nie jesteś jedyny. Nie poddawaj się.

Jeśli boisz się wody, nie powinieneś się poddawać. Wszystkie próby, nawet te nieudane, należy uznać za sukces. Można się nie spieszyć i pamiętać, że do środowiska wodnego trzeba się przyzwyczaić wykonując ćwiczenia. Obecność i wsparcie instruktora dostarczy pozytywnych bodźców, dzięki którym przebywanie w wodzie będzie przyjemne. Relaks osiągniesz poprzez wdech i wydech, leżąc na dnie , a następnie pozwalając stopom dotknąć dna. Poczujesz się spokojny, zrelaksowany i szczęśliwy. Będziesz również zadowolony ze swoich postępów w pływaniu, i będziesz nadal cieszyć się umiejętności, które nauczyłeś. Po pierwsze, należy wiedzieć, że ludzie, którzy boją się wody może pokonać swoje słabości, usunąć swoje blokady, i nauczyć się pływać w głębokiej wodzie przy użyciu odpowiedniej techniki i indywidualnych stylów.

Podsumowanie tego, jak pokonać swój strach przed wodą

Mam nadzieję, że mój artykuł jest dla Ciebie pomocny i że mimo lęku przed wodą staniesz na wysokości zadania. Wiesz już, jak pokonać swój lęk przed wodą. Daj sobie szansę! Warto. Pływanie dla dorosłych może być czymś wspaniałym. Tylko... jeśli Twój lęk przed wodą jest prawdziwy, będziesz potrzebował cierpliwości i starannie dobranych ćwiczeń. Wiele osób z lękiem przed wodą czuje dyskomfort leżąc na wodzie lub wstając z niej. To są podstawy do kontynuowania kolejnych ćwiczeń. Życzę Ci ogromnej satysfakcji i wiary w swoje możliwości. Z pewnością dasz sobie radę. ?