Sobota, 27 kwietnia 2024

Tłumik drgań rakiety tenisowej: Kompletny przewodnik

19 sierpnia 2023

Tłumik drgań rakiety tenisowej: Kompletny przewodnik

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad małymi kolorowymi elementami na strunach rakiet tenisowych? W tym przypadku to nie tylko dekoracja. Są one nazywane tłumikami drgań.

Tłumiki drgań są zawsze kontrowersyjnym tematem w świecie tenisa. Istnieje wiele różnych opinii na ten temat. Niektórzy gracze nie mogą bez nich żyć, podczas gdy inni uważają je za mało przydatne.

W tym artykule obalimy kilka mitów na temat tłumików drgań. Pomoże ci to ostatecznie zdecydować, czy tłumik będzie dla ciebie przydatny.

Co to jest tłumik?

Amortyzator to kawałek gumy włożony pomiędzy struny rakiety tenisowej.

Rene Lacoste wynalazł pierwszy tłumik drgań w 1964 roku. Jego wynalazek został zaprojektowany w celu zmniejszenia wibracji rakiety, gdy wchodzi ona w kontakt z piłką. Miało to chronić tenisistów przed urazami ramion.

Czym jest tłumik drgań?

Tenisiści mają bardzo spolaryzowane opinie na temat stosowania tłumików drgań. W rzeczywistości powinny one redukować wstrząsy podczas strzału, aby odciążyć ramię tenisisty.

To założenie zostało naukowo obalone. W rzeczywistości nie mają one żadnego wpływu na wibracje ramy rakiety.

Niektórzy gracze twierdzą, że mogą grać lepiej używając amortyzatora. Mówi się, że zapobiega to podkręcaniu się tenisisty. Inni gracze twierdzą, że lepiej im się gra bez amortyzatora.

W tym przypadku ważniejsze jest nastawienie psychiczne graczy. Efekt amortyzatora można porównać do efektu placebo. Jeśli gracze wierzą, że amortyzatory działają, będą odczuwać inne doznania podczas gry z nimi.

Jest jedna rzecz, co do której wszyscy mogą się zgodzić. Tłumik drgań redukuje dźwięk strun, gdy wchodzą one w kontakt z piłką. Poszczególne struny rakiety przestają wibrować, co zmniejsza hałas.

Jakie są rodzaje tłumików drgań?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych kształtów i kolorów amortyzatorów. Można je podzielić na dwie główne kategorie:

Tłumiki okrągłe

Większość rakiet tenisowych posiada wersję okrągłą. Tłumiki te stały się bardzo popularne ze względu na łatwość użytkowania.

Tłumiki te są również bardzo lekkie, więc nie wpływają na równowagę rakiety. Tłumiki te mają tę wadę, że czasami mogą spaść ze strun.

Długie tłumiki

Jeśli uważasz, że okrągłe tłumiki nie pasują do Ciebie, możesz wybrać wydłużoną wersję. Wyglądają one jak pasek lub ślimak. Są przymocowane do 10 sznurków, dzięki czemu nie wypadają tak szybko.

Skuteczniej pochłaniają też drgania struny. Tłumiki te mogą być cięższe i sprawiać, że główka rakiety będzie cięższa.

Gdzie powinienem umieścić tłumik?

ITF określa położenie tłumika. Zgodnie z zasadami, można go umieścić tylko tam, gdzie struny się nie krzyżują. Zgodnie z zasadami, można go umieścić tylko na zewnętrznych długich lub krzyżujących się strunach. Jest to obszar zaznaczony na niebiesko na diagramie.

Zalecamy umieszczenie go na środku najniższej poprzecznej struny rakiety. To najlepsze miejsce.

Jak zamocować tłumik?

Spójrz na wzór strun na swojej rakiecie. Im bardziej otwarty jest wzór struny, tym łatwiejsza jest instalacja.

Jeśli chcesz zainstalować okrągły tłumik w gardle, umieść okrągły tłumik z wycięciem w jednej z głównych środkowych strun. Następnie pociągamy przeciwległy sznurek w przeciwnym kierunku, aż tłumik zatrzaśnie się na swoim miejscu. Następnie przesuwamy tłumik w górę do pierwszej poprzecznej linii.

Spójrz na 10 głównych strun na środku rakiety w przypadku długiego modelu. Zobaczysz, że te tłumiki są wyposażone w haczyk na każdym końcu.

Zaczep jeden koniec amortyzatora do jednej z najbardziej zewnętrznych strun. Teraz należy przeciągać amortyzator na przemian nad i pod strunami, aż do osiągnięcia najbardziej zewnętrznej struny. Następnie zaczepiamy tam drugi haczyk.

Czy potrzebuję tłumika do mojego samochodu?

To, czy tłumik jest przydatny, zależy od osobistych preferencji. Jest to dobra opcja, jeśli dźwięk strun przeszkadza ci podczas gry. Nie zapewnia on żadnych dodatkowych korzyści. Powinieneś przetestować go raz, aby określić, czy naprawdę go potrzebujesz.