Czwartek, 9 maja 2024

Bezpieczeństwo na wodzie - Najważniejsze zasady

18 stycznia 2023

Bezpieczeństwo nad wodą można określić jako połączenie wysokich umiejętności pływackich ze zdrowym rozsądkiem, asertywnością i wiedzą. Umiejętność pływania pomoże Ci zachować spokój i opanowanie nawet w niebezpiecznych sytuacjach. Znajomość poziomu zagrożenia pomoże Ci je określić. Zdrowy rozsądek pomoże Ci określić, jakie działania są możliwe na podstawie Twoich umiejętności pływackich. Możesz uniknąć bycia popychanym w niebezpieczne sytuacje przez innych, jeśli będziesz asertywny.

Największą wartością w ludzkiej egzystencji jest zdrowie. Zdrowi ludzie mogą osiągać swoje cele, być szczęśliwi i widzieć swoich bliskich. Ważne jest, aby je chronić. W mediach słyszymy o wielu przypadkach utonięć i innych niebezpiecznych sytuacjach. Niezbędne jest stałe i powszechne informowanie o tym, jak bezpiecznie obcować z wodą. Po pierwsze woda to żywioł, który nie wybacza niewiedzy, przypadku, braku czy rozsądku, a po drugie nie jest to umiejętność.

Zasady zachowania bezpieczeństwa wokół wody

Unikaj spożywania alkoholu

Należy unikać picia alkoholu w wodzie, zwłaszcza jeśli masz zamiar wejść do wody. Picie trunków jest złym przykładem dla dzieci, które mogą kontynuować praktykowanie tych wzorców bez nadzoru dorosłych.

W czasie upałów wraz z potem tracimy ważne dla naszego serca elektrolity, takie jak magnez, potas i sód. Spożywanie napojów moczopędnych może również pozbawić nas mikroelementów. Nasze rozszerzone naczynia szybko się kurczą, gdy wskakujemy do zimnej wody, co zwiększa ryzyko udaru lub zawału serca.

Stężenie alkoholu we krwi jest tym, co decyduje o działaniu alkoholu.

0,2-0,5 - Euforia, zmniejszona krytyczność i znikome zaburzenia równowagi.
0,5-0,7 - Mniejsza samokontrola, błędna ocena swoich możliwości, obniżona sprawność motoryczna.
0,7-2 - Upośledzona równowaga i koordynacja ruchowa, brak logicznego rozumowania, opóźniona reakcja, podwyższone ciśnienie krwi, pobudzenie rytmu serca

Profilaktyka polegająca na unikaniu spożywania alkoholu jest ważna dla zachowania bezpieczeństwa nad wodą. Ważne jest, aby nie wnosić alkoholu do miejsc publicznych nad wodą. Dbamy o bezpieczeństwo swoje i osób w naszym otoczeniu.

Pływaj na plażach strzeżonych

Ratownicy będą musieli chwilę poczekać, zanim dotrą na dziką plażę. Strzeżone miejsca są znacznie wygodniejsze dla potrzebujących. Strzeżone kąpieliska mają specjalny proces czyszczenia, który usuwa niebezpieczne przedmioty, takie jak szkło, rozbite butelki, puszki i inne ostre przedmioty. To sprawia, że lepszym wyborem jest korzystanie z wodnych atrakcji w chronionym miejscu z wyspecjalizowanymi ratownikami.

Falochrony

Po pierwsze, falochrony są głębokie. Jednak falochrony mogą być mylnie postrzegane jako bezpieczny obszar, w którym jest mnóstwo rzeczy do złapania. Unikaj pływania w ich pobliżu. Miejsce to nie powinno być traktowane jako źródło inspiracji lub rozrywki. Dzieci często będą intuicyjnie podążać za jakimś obiektem, takim jak zabawka lub piłka. Ten obiekt może poruszać się w niebezpiecznym kierunku i spowodować sytuację zagrażającą życiu.

Zwróć uwagę na dzikie plaże

Dzikie plaże są często niesprawdzone. Nie znamy układu dna na dzikich plażach. Nie wiemy, gdzie zabraknie nam ziemi. Dzikie plaże nie są często odwiedzane przez innych. Jeśli jesteś w niebezpieczeństwie i potrzebujesz pomocy, warto poszukać pomocy.

Nie należy wchodzić na głęboką wodę

Zawsze zachowuj ostrożność. Jeśli nie masz odpowiedniej umiejętności pływania, nie pływaj zbyt daleko. Jeśli jesteś doświadczonym pływakiem, pokaż innym jak pływać. Jeśli widzisz, że ktoś jest zmęczony i pływa daleko od brzegu, zareaguj i zaproponuj mu przerwę.

Zwróć uwagę na słońce

Promienie odbite od kropel wody lub piasku mogą nasilić działanie na naszą skórę. Aby chronić się przed słońcem, stosuj kremy i filtry przeciwsłoneczne. Możesz również chronić swoje ciało za pomocą różnych okryć.

Dostarczaj dużo płynów

Nawodnienie. Trzymaj wodę w pobliżu. Na plażach często wykonujemy większą lub mniejszą aktywność i szybciej się pocimy. W efekcie możemy się odwodnić i przegrzać. Powinny nas zaniepokoić zawroty głowy i mdłości.

Bądź widoczny

Nie każdy używa konkretnego ciała. W miarę oddalania się od brzegu zbliżamy się do obiektów pływających. Nie należy nurkować na pewne głębokości bez odpowiedniego zabezpieczenia. Pływające obiekty, takie jak motorówki i skutery, mogą stanowić poważne zagrożenie. Ponieważ pod wodą nie mamy zbyt dużej widoczności i nie jesteśmy w stanie określić, skąd dobiega dźwięk, to dlatego nie widzimy wyraźnie. Podczas pływania z dala od brzegu ważne jest, aby nosić jasny, dobrze widoczny czepek. Do zaznaczenia naszej obecności nad wodą posłuży również boja.

Nie opuszczaj plaży na materacu!

Pamiętaj, że przedmioty dmuchane i materace nie zapewnią wystarczającej ochrony przed utonięciem. Nie możemy określić głębokości, ponieważ nie mamy kontaktu z dnem. Osoby ze słabą umiejętnością pływania mogą mieć trudności z powrotem na plażę.

Zwróć uwagę na swoje dzieci

Dla młodego człowieka woda może być miejscem magicznym. Ważne jest, aby nasze dziecko zapamiętało to doświadczenie jak najlepiej. Kluczowe jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w okolicach wody. Jak możemy czuwać nad naszymi dziećmi, jednocześnie pozwalając im na swobodny ruch i umożliwiając zabawę? Ważna jest rzeczowa rozmowa, w której omawiamy najważniejsze zasady. Dziecko powinno być w stanie zrozumieć:

- Jego imię, nazwisko i adres zamieszkania.
- Ubiór i rola ratownika wodnego
- Przedmiot orientacyjny, który pomoże w odnalezieniu rodziców.

Bezpieczne zabawy w wodzie z dziećmi

W pobliżu dużych fal należy zachować szczególną ostrożność. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka, patrząc zawsze przed siebie, gdy jesteś z nim w wodzie.

Unikaj skakania do wody w nieznanych miejscach

Słaba widoczność oznacza, że nie jesteśmy w stanie zobaczyć dna. Dno może się też po pewnym czasie zmienić. W wodzie z dnia można znaleźć szkło, ostre przedmioty lub pozostałości przybrzeżnych konstrukcji.

Unikaj złych warunków pogodowych

Zwróć uwagę na pogodę. Unikaj silnych wiatrów, burz i mgły. Prądy wodne mogą być spowodowane zmianami kierunku wiatru. Widoczność znacznie ogranicza również gęsta mgła.

Uważaj na słodkie potrawy i napoje

Słodkie rzeczy przyciągają owady, a nawet osy. Możesz doświadczyć nieprzyjemnych konsekwencji, jeśli zostaniesz użądlony na języku.

Ryzykując utonięcie, zachowuj się wobec kogoś w wodzie

Na początku powiadamiamy służby ratownicze. Osoba tonąca jest zawsze silniejsza. Nie podpływamy do osób tonących. Podajemy tonącemu coś, co trzyma wodę.

Używaj kamizelek ratunkowych

Kamizelki ratunkowe zakłada się podczas pływania na danych obiektach. Kapoks przeżyje uraz głowy. Utrata przytomności może znacznie zwiększyć nasze szanse na przeżycie.

Ważne informacje

Hipotermia

Hipotermia to stan, w którym temperatura ciała wynosi poniżej 35 stopni. Osoby cierpiące na hipotermię często nie są świadome tego, co się dzieje. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z objawów.

- Obecność dreszczy
- Niewyraźna mowa
Niebieskie usta, wargi, dłonie, uczy
- Spowolnione tętno i oddychanie

Prąd odpływowy

Fale przemieszczają się z miejsc głębokich do bardzo płytkich, a następnie rozbijają się blisko brzegu. Gdy fale łamią się w więcej niż jednym miejscu, powstaje prąd pływowy.

Jak rozpoznać prąd pływowy?

Zwróć uwagę na brzegu na te niepokojące sytuacje:

- Pas spienionych, tryskających wód
Obszar piany, roślin i odpadów przemieszczających się w kierunku morza

Jak wypłynąć z prądu pływowego

Powinniśmy zachować spokój i nie próbować walczyć z prądem. Nie próbuj płynąć w kierunku brzegu. Należy dryfować, podążać za prądem. Gdy prąd osłabnie można płynąć równolegle do linii brzegowej.

Utonięcie w ciszy

Jeśli ktoś się topi, będzie to robił w ciszy. Ponieważ oddychanie jest ważniejsze niż wydawanie dźwięków czy wzywanie pomocy, często robi się to w ciszy. Osoba tonąca będzie próbowała najpierw nabrać powietrza do płuc.

Podsumowanie

Można bezpiecznie i komfortowo korzystać z wody, jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek. Należy wciąż zdobywać wiedzę o zagrożeniach, z jakimi możemy się spotkać nad zbiornikami wodnymi. Zdobytą wiedzą i doświadczeniem należy dzielić się z szerokim gronem osób. Kluczowym aspektem zmniejszenia liczby utonięć jest uświadomienie ludziom potęgi wody. Ważne jest, aby doskonalić nasze umiejętności pływackie. Umiejętności te nie tylko poprawią nasze bezpieczeństwo w wodzie, ale także wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie.