Czwartek, 9 maja 2024

Pływanie żabką : Technika, wskazówki, ćwiczenia

8 stycznia 2023

Pływanie żabką jest podobne do stylu motylkowego. Rotacja następuje od bioder wokół krótkiej osi poziomej. Styl klasyczny opiera się na falującym ruchu w tułowiu.

Praca nóg w żabce

Styl klasyczny kładzie nacisk na ruch za pomocą nóg. Wymaga dużej elastyczności, co pozwala na lepsze uchwycenie wody stopami i nogami. Nie ma się czego obawiać. Każdy może nauczyć się prawidłowych ruchów nóg w żabce, a następnie wykorzystać je na treningu.

Pływanie żabką - Fazy kopnięcia: Return, grip i Drive

W fazie powrotu przynieś pięty w kierunku pośladków. Schowanie nóg za biodrami i tułowiem może pomóc zmniejszyć opór wody. Utrzymuj ciało w linii prostej, zbliżając kolana i kostki do siebie. Stopy powinny być zgięte w kierunku piszczeli ( dorsiflexion).

Faza chwytu wody to moment, w którym kolana odsuwają się od siebie, a stopy kierują się na zewnątrz. Stopy są teraz skierowane do wewnątrz, a wewnętrzna strona stóp do tyłu. Poczuj nacisk wody na stopy, aby woda mogła odpłynąć ze stóp.

Faza napędzania polega na chwyceniu wody i wyprostowaniu nóg. Odepchnij się z piętami poniżej powierzchni wody. Stopy powinny być mocno cofnięte do tyłu, wykonując ruch eliptyczny w kierunku kolan. Stopy tworzą naturalny łuk, który wypycha wodę do tyłu, nabierając rozpędu dzięki wewnętrznej części nóg. Aby utrzymać ciało tak szczupłe, jak to możliwe, połącz nogi i obciągnij stopy.

Dla początkujących, kopnięcia w stylu klasycznym mogą być trudne. Jeśli dopiero zaczynasz, ćwicz na sucho. Najlepiej najpierw nauczyć się mechaniki kopnięć, potem ruchów ramion, a na końcu ich kombinacji.

Dzięki tym ćwiczeniom nauczysz się pływać jak żaba.

Umieść swój brzuch na krawędzi. Dla wygody i komfortu możesz podłożyć pod swój tułów matę lub deskę. Możesz również wykonać to ćwiczenie w domu na łóżku lub ławce. Zacznij od przyprowadzenia partnera, który pomoże Ci w następujących trzech fazach pracy nóg: Ustaw stopy tak, aby pięty znalazły się w jednej linii z pośladkami. Następnie podnieś stopy w kierunku pośladków i ustaw stopy na zewnątrz. Na koniec daj stopom ostatnie pchnięcie, aby przyspieszyć. Pamiętaj, aby wyprostować nogi i złączyć palce u stóp.

Chwyć się rękami ściany basenu. Podłóż "makaron" pod brzuch. Połóż stopy na wodzie. Stopy trzymamy w wodzie. Następnie wypychamy pięty w kierunku pośladków, wyrównując je i prostując.

Trzymaj plecy prosto i obserwuj dno.
Uzyskuje się szczuplejszą pozycję ciała. Ręce znajdują się bezpośrednio przy ciele. Weź głęboki wdech i przyciągnij pięty w kierunku pośladków. Następnie chwyć się wody. Następnie wróć do opływowej pozycji, wypychając klatkę piersiową pod powierzchnię wody i wykonując kopnięcie.

Pływanie żabką - praca ramion

W stylu klasycznym trzy fazy cyklu pracy ramion to chwyt wody i chwyt.

Każdy cykl rozpoczyna się w pozycji opływowej. Głowa powinna być w jednej linii z dekoltem i kręgosłupem. Oczy skierowane są w kierunku dna basenu. Minimalizujemy opór wody, utrzymując prostą postawę. Podczas chwytania zginamy palce tak, aby małe palce dotykały powierzchni wody, a kciuki były skierowane w dół. Nasze dłonie przesuwamy do punktu, który znajduje się tuż pod naszymi ramionami. Prowadzimy nasze dłonie do punktów, które możemy nazwać wierzchołkiem trójkąta.

Obracamy dłonie tak, aby kciuki były lekko w górę, a małe palce lekko w dół. Następnie przyciągnij dłonie do siebie, opuszczając je. Gdy dłonie są przyciągnięte do siebie, palce wskazujące są skierowane do siebie. Trzecim wierzchołkiem jest trójkąt.

Łokcie nie poruszają się, ale pozostają wysoko.

Łokcie i ramiona będą wtedy poruszać się bliżej siebie. Nie dopuść do przekroczenia linii między tułowiem a ramionami.

Chwytanie jest fazą napędzającą. Powinniśmy się skupić na tym, aby ten ruch był szybki. Powoduje on, że nasze ciało przesuwa się do przodu, unosi i nabiera powietrza.

Należy jednak pamiętać, że powietrze nie jest pobierane przez poruszającą się głowę. Głowa jest nieruchoma. Faza napędu, czyli napad, to moment, w którym nasze ciało unosi się do góry. Głowa pozostaje nieruchoma. Wzrok skierowany jest w przyszłość. Jeśli podnosimy głowę, stwarzamy opór. Nasza technika będzie mniej efektywna.

Prostowanie ramion odbywa się w liniach prostych od klatki piersiowej do przodu. Pozwoli nam to na przyjęcie bardziej opływowej pozycji ciała.

Synchronizuj ruchy rąk, nóg i ciała z ruchem falującym.

Cykl zakończony jest klasycznie w sposób opływowy. Faza chwytania za ramiona jest pierwszą. Podczas tej fazy nogi pozostają w linii prostej z obłożonymi stopami (zgięcie podeszwowe palców).

Gdy ciało znajduje się w fazie chwytu, po przesunięciu bioder do przodu, zbliż pięty do pośladków. Ustaw stopy w postawie chwytnej z palcami skierowanymi na zewnątrz.

Kopnięcie nogą następuje, gdy wyciągasz ręce na zewnątrz i przyjmujesz opływową pozycję. Jest to potocznie określane jako ślizg.

Pełny cykl w stylu klasycznym streszczony w pigułce:

  1. Chwyt za ramiona
  2. Ciągnięcie
  3. Pozycja opływowa
  4. Slip
  5. Kick

Ćwiczenia wspomagające pływanie żabką

  1. Między szyją a brodą można umieścić piłkę, która zapobiegnie nadmiernemu przechylaniu głowy w celu nabrania powietrza. Dzięki temu będziemy pływać w prawidłowej pozycji, patrząc na wodę poniżej. Jeśli popełnimy błąd lub przechylimy głowę, stracimy piłkę.
  2. Po zakończeniu ćwiczenia kontynuuj szybowanie przez 2-3 sekundy. To ćwiczenie ma na celu nauczyć Cię prawidłowego ślizgania się i ustawienia ciała w sposób opływowy.
  3. Ćwiczenie koordynacyjne. Wykonaj jeden cykl ramion, a następnie wykonaj dwa kopnięcia. Przyciągnij ramiona, ślizg, kopnięcie, kopnięcie.
  4. Pełny cykl z kopnięciami delfina w miejsce kopnięć żaby.
  5. Styl klasyczny: Kopnięcia na plecy z ramionami biegnącymi wzdłuż tułowia. To ćwiczenie pozwoli Ci poczuć efekty zminimalizowania oporu wody.
  6. Wykonuj kopnięcia żabką w pozycji prostej, z ramionami wyciągniętymi przed siebie.
  7. Umieść ósemkę między nogami i wykonuj poszczególne etapy pracy ramion. To ćwiczenie pomoże Ci skupić się na prawidłowym uchwycie, podbiciu i przeniesieniu ramion do przodu.

Technicznie rzecz biorąc, trudno jest pływać żabką. Podczas nauki pływania pomocne jest podpatrywanie ruchów najlepszych pływaków. Chociaż możemy nie być w stanie pływać tak dobrze jak oni, możemy odtworzyć ich ruchy. Bardzo ważna jest demonstracja danego stylu lub ćwiczenia w pływaniu. Możemy zobaczyć formę danego elementu oglądając filmik z pływakiem.