Niedziela, 3 listopada 2024
Gra podwójna jest często postrzegana jako drugorzędna w stosunku do tenisa, który jest sportem uprawianym głównie przez osoby indywidualne. Gra podwójna to idealny wybór dla fanów sportów zespołowych.
Większość ludzi uważa, że gra pojedyncza nie różni się zbytnio od gry podwójnej. Nie jest to prawdą. Widzimy to na przykładzie profesjonalnych graczy, którzy odnoszą duże sukcesy w grze pojedynczej, ale tylko umiarkowane w grze podwójnej.
Tenis deblowy jest zupełnie inną grą i wymaga specjalnej wiedzy na temat taktyki. Ten artykuł wyjaśnia, dlaczego gra podwójna jest tak wyjątkowa i pokazuje, jak wykorzystać taktykę na swoją korzyść.
Gra podwójna i pojedyncza mają wiele różnic. Pierwsza różnica polega na tym, że gra podwójna jest mniej intensywna niż gra pojedyncza. Gra podwójna ma większe pole gry, ale jest tylko dwóch graczy. Mogą oni zajmować tę samą stronę kortu. Pozwala to poświęcić więcej energii na uderzenia.
W grze podwójnej nacisk kładziony jest na siatkę. Podczas gdy linia bazowa jest dominująca w grze pojedynczej, nie jest tak w grze podwójnej. Rajdy są dynamiczne w tym obszarze. Ponieważ wszyscy czterej gracze są często przy siatce, wiele wolei następuje szybko po sobie. Jako gracz deblowy musisz być w stanie szybko reagować.
Rajdy w meczach deblowych są zwykle krótsze. Jest to związane z grą przy siatce. Punkt jest zwykle wygrywany wolejem lub uderzeniem.
Rzut monetą jest używany w grze pojedynczej, aby określić, która drużyna serwuje jako pierwsza. Wyobraź sobie, że wygrywasz losowanie. Decydujesz, kto będzie serwował w pierwszym gemie. W drugiej rundzie serwować będzie drugi gracz.
Musisz zachować tę kolejność do końca seta. Kolejność można zmienić na początku nowego gema. Teoretycznie możliwe jest, że obaj zawodnicy serwują dwa razy w jednym secie. W grze podwójnej obowiązują zwykłe zasady tenisa, z wyjątkiem tej specjalnej funkcji.
W grze podwójnej gracze zazwyczaj ustawiają się poza środkiem linii bazowej. Wynika to z faktu, że na tym etapie musisz pokryć tylko połowę kortu.
W grze podwójnej kort jest również szerszy niż w grze pojedynczej. Musisz zatem wziąć pod uwagę aleję. Ta pozycja ma tę główną zaletę, że możesz serwować szerzej pod lepszym kątem.
Jeśli serwujesz, Twój partner powinien znajdować się po przeciwnej stronie siatki. Jest to najczęstsza pozycja w grze podwójnej. Powinna ona znajdować się mniej więcej pośrodku pola serwisowego. Może on dostosować dokładną pozycję w zależności od sytuacji.
Przy pierwszym serwisie przeciwnik może zbliżyć się do siatki. Bardziej prawdopodobne jest, że zaserwujesz szybko i ryzykownie, więc twój przeciwnik nie będzie w stanie oddać piłki w zorganizowany sposób. Twój kolega z drużyny może wykonać szybki return.
Jeśli masz jeszcze tylko jedno podanie, twój partner będzie bardziej defensywny. Następnie zrobi krok do przodu. Twój partner może dostosować swoją pozycję w zależności od rodzaju podania. W przypadku serwu środkowego lub slice'a partner przesunie się bardziej na zewnątrz.
Aby uniknąć nieporozumień, ważne jest, aby krótko omówić rodzaj serwu przed każdym serwem. Jako serwujący powinieneś reagować na przeciwnika, ponieważ zwykle kończy on rajd. W praktyce gracz przy siatce jest zawsze przygotowywany przez serwującego.
Pozycja returnującego jest identyczna jak w grze pojedynczej, ponieważ pole serwisowe nie zostało rozszerzone dla gry podwójnej. Jeśli odbijasz piłkę, stajesz w pobliżu wewnętrznej linii bocznej linii bazowej.
Twój partner ponownie przesunie się w kierunku siatki. Przyjmuje postawę obronną przy pierwszym podaniu przeciwnika i czeka na linii serwisowej. W tym momencie obserwuje tylko gracza po drugiej stronie siatki.
Twój partner powinien przesunąć się nieco do przodu przy drugim podaniu, aby zwiększyć presję na przeciwnika. Jako returnujący powinieneś dążyć do uderzenia piłki w linii prostej, gdy serw wchodzi na kort. Wynika to z faktu, że uderzenie w linii prostej może być ryzykowne, ponieważ gracz przy siatce doskonale pokryje ten obszar.
Komunikacja jest kluczem do sukcesu w grze podwójnej. Przed meczem powinieneś zacząć myśleć o swojej taktyce. Możesz omówić swoje mocne i słabe strony, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji, kto będzie grał forehandem, a kto backhandem.
Spędzisz więcej czasu przy siatce niż w grze pojedynczej, więc zdecydowanie powinieneś popracować nad smashami i volleyami. Nie zapomnij ćwiczyć półwolejów, ponieważ piłka często będzie zagrywana tuż przed twoimi stopami.
W grze podwójnej ważniejsze jest umieszczenie piłki niż mocne uderzenie. Możesz wykorzystać kąty na swoją korzyść podczas woleja przy siatce. Kiedy nadarzy się okazja, nie powinieneś pozostawać przy linii bazowej, ale zamiast tego podejść do siatki. Jeśli ty i twój partner jesteście przy linii bazowej, najlepiej jest biec do siatki jednocześnie.
Jako gracz przy siatce powinieneś być w ciągłym ruchu podczas rajdu. Nie stój w miejscu i nie czekaj na piłkę. Możesz myśleć o tym jako o poruszaniu się równolegle do siatki, jakbyś był na szynie. Aby móc reagować tak szybko, jak to możliwe, należy również przenieść ciężar ciała na przednią stopę. Jeden z was odbije piłkę w odpowiednim momencie.
Jak już wspomnieliśmy, uderzenie piłki tuż przed stopami przeciwnika może być bardzo skuteczne. Nie jest on w stanie zareagować i staje ci na drodze. Staraj się przewidywać ruchy przeciwnika, aby móc ocenić kierunek lotu piłki. Wykorzystuj na swoją korzyść każdą nieosłoniętą przestrzeń, którą znajdziesz na polu przeciwnika.
Drugą wskazówką jest utrzymywanie piłki na środku. Czasami przeciwnicy nie zgadzają się co do tego, kto powinien uderzać piłki i popełniają błędy.