Czwartek, 23 maja 2024

Hawk-Eye pozwala na uzyskanie dowodów wideo w tenisie

12 września 2023

Hawk-Eye pozwala na uzyskanie dowodów wideo w tenisie

Czy piłka była jeszcze na środku, czy już przekroczyła linię? Zwłaszcza w przypadku, gdy decyzja jest bliska, gracze często o tym dyskutują. Gołym okiem nie zawsze można stwierdzić, czy piłka jest nadal w grze. Technika Hawk-Eye jest stosowana w celu zmniejszenia liczby błędnych decyzji w tenisie.

Co to jest Hawk-Eye?

Hawk-Eye można opisać jako dowód wideo w tenisie. Początki Hawk-Eye sięgają 2001 roku, kiedy to brytyjski gracz Paul Hawkins stworzył technologię identyfikacji pozycji piłek. Po raz pierwszy została ona wykorzystana w krykiecie.

W 2006 roku Hawk-Eye został wprowadzony do pierwszych turniejów tenisowych. Hawk-Eye jest obecnie standardowym wyposażeniem większości dużych imprez. System jest również wykorzystywany w piłce nożnej, na przykład w technologii linii bramkowej.

Jak działa Hawk-Eye?

Hawk-Eye opiera się na kilku szybkich kamerach, które rejestrują ruch piłki. W tym celu kort tenisowy jest wyposażony w 10 kamer, po trzy z każdej strony kortu i po dwie z obu stron.

Kamery mogą nagrywać piłkę z prędkością do 340 klatek na sekundę podczas wymiany piłki. Algorytm komputerowy oblicza trajektorię piłki na podstawie obrazów. System może stwierdzić, czy piłka wpadnie do środka, czy na zewnątrz.

Jak dokładny jest Hawkeye?

Zgodnie ze specyfikacjami określonymi przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF), Hawk-Eye nie może przekraczać tolerancji 5 mm, aby mógł być akceptowany w oficjalnych turniejach. Szacunki zakładają odchylenie 3 mm.

Jak często można używać Hawk-Eye?

Hawk-Eye to funkcja, z której obaj gracze mogą korzystać dowolną liczbę razy. Po każdym rajdzie gracze mogą zakwestionować decyzję, wywołując "challenge". Wynik jest wyświetlany na ekranie wideo kilka chwil później.

Jeśli gracz ma rację, zachowuje swoje wyzwanie. W przeciwnym razie traci wyzwanie. Każdy gracz ma 3 wyzwania w zestawie. W przypadku remisu gracz otrzymuje dodatkowe wyzwanie.

Hawk-Eye jest również dostępny na kortach ziemnych

Hayw-Eye, pomimo faktu, że technologia wideo jest używana w większości turniejów tenisowych, nadal jest rzadko używana w turniejach na kortach ziemnych.

Piłka po uderzeniu pozostawia widoczny ślad na korcie. Sędziowie nadal mogą popełniać błędy, ponieważ czasami używają niewłaściwych odcisków.

Mecze tenisa bez sędziów liniowych?

Technologia ta jest teraz na stałe wykorzystywana w meczach tenisowych. Trend ten rozpoczął się pod koniec 2020 roku, kiedy Hawk-Eye całkowicie zastąpił sędziów liniowych. Od tego czasu wszystkie decyzje są podejmowane przez komputer. System wykrywa również błędy stóp przy serwach.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, Hawk-Eye poprawia precyzję tenisa. Technologia nie jest doskonała i istnieją odchylenia pomiarowe. Są one niewielkie, ale istnieją. Z czasem system ten będzie się rozwijał i stawał coraz dokładniejszy.